Odesílání...

Udělejte radost CVRK dárkovým poukazem
Doprava ZDARMA při nákupu nad 2500 Kč!

Designéři

Výběr kategorie
Ženy
Oblečení
Šperky
Doplňky
Muži
Oblečení
Děti
Oblečení
Výbava pro miminka
Hry a hračky
Výbava do pokojíčku
Dárky
Papírnictví
Přírodní kosmetika
Bytové doplňky
Svíčky
Zero waste
Dárkové poukazy
Placky / odznaky / brože
Vánoční dekorace
Do kuchyně
Designéři
Pomáháme
Místo prodeje
CVRK Václavák
CVRK Letná
CVRK Orionka
CVRK Ostrava
CVRKlý e-shop
CVRK workshopárna

> celkem foto (11)

Ručně lité přírodní svíčky, které pomáhají handicapovaným lidem. Kvalitní suroviny a osobní přístup to jsou svíčky VonTree Candle.


O mně
A kdo vlastně stojí za výrobou svíček? Stručně řečeno – nedoslýchavá mikrobioložka na mateřské, se zájmem o přírodu, zdraví životní styl a svíčky. Chcete o mé životní cestě vědět vice? Pak právě pro Vás jsem připravila následující řádky.

Minulost
Až do svých 15 let jsme žila jako klasický teenager – zajímala se o kamarády, módu a taky trochu blbla. Život byl idylický – skvělá rodina, kupa kamarádů, premiantka i dobrá atletka. Ze dne na den se však můj život zcela změnil. A věřte že slovní spojení „ze dne na den“ není jen literární fráze. Stačila pouhá jedna noc, aby se z veselé extrovertky, stala dočasně hromádka neštěstí.

To ráno si pamatuji jako dnes. Při konverzaci s rodinou u snídaně, ani s kamarády cestou do školy, jsem nedokázala pochytit jediné slovo. Můj stav jsem přičítala nervozitě, vytížení ve škole a složité rodinné situaci.  V následujících dnech se ale můj sluch nelepšil, ba naopak začal se rapidně zhoršovat. Sledování televize se stalo obtížnější a telefonování bylo pro mě nemožné.

Celou situaci jsem se snažila ututlat, styděla jsem se, bála, plakala. Neustálý tok myšlenek mě přiváděl k šílenství: „Já, dosud “dokonalé“ dítě a neslyším, vždyť to není možné. Proč zrovna já. Musí se to zlepšit. Nemůžu tak žít.“  Ve škole jsem se z jedničkářky rázem stala průměrnou žačkou. Stranila jsem se kamarádům a přestala chodit na milované atletické tréninky.

„Není ti nic? Jsi nějaká nesvá.“ Maminky vždycky všechno ví. Ačkoliv jsem si myslela, že to nejhorší mám za sebou, mýlila jsem se. Začalo téměř dvouroční běhání po doktorech. Nikdo z odborníků mi nebyl schopen říct, co se se mnou děje. Psychologie, ušní, hospitalizace v nemocnici, odběr mozkomíšního moku, CT, EEG, kapačky, léčba kyslíkem…... Bylo to vysilující, náročné, ale stále jsem neztrácela víru. Po téměř dvou letech přišel verdikt – Audiory neuropathy/auditorní neuropatie. „Huráá, už znají příčinu, teď nastane to velké vyléčení a já zas budu jako dřív."

Auditory neuropathy nemoc při, které je váš „sluch“ zcela v pořádku. Ušní kůstky pracují, jak mají. Vláskové buňky jsou zcela zachované. Tak, kde je kámen úrazu? Poškozený sluchový nerv. Jedná se o poměrně vzácnou nemoc – byla jsem první diagnostikovaná osoba v ČR. Proto trvala diagnóza bezmála dva roky. A jak tedy vlastně slyším/neslyším. Slyším zvuky, ale nedokážu je přiřadit k předmětům. Slyším Váš hlas, ale nedokážu rozeznat slova. Aby to bylo pro Vás více představitelné – jdete městem, všude plno hluku, nevíte odkud pochází. V tu ránu k Vám přiběhne skupinka cizinců, křičí na Vás spleť japonských slovíček, nutně potřebují pomoc, ale vy jen stojíte, zíráte a doufáte, že tenhle chaos brzy skončí. Neskončí.

Zklamaní
Onemocnění bylo diagnostikováno. „Takže teď mě budete léčit?“ Slečno léčba neexistuje – dodnes si pamatuji moment, kdy mi toto oznámení pan doktor napsal na papír. Sluchadla vám nepomohou, kochleární implantát má nejisté výsledky. „Tak co má tedy dělat?“ Doufejte, že se Vám “sluch“ nezhorší, no a... naučte se s tím žít.

Smíření
Byla jsem vždy silná osobnost, nic mě nedokázalo srazit na kolena. Ale ztráta něčeho, co člověk považuje za samozřejmost, Vás prostě zničí. Rodina mi byla oporou. Ztratila jsem mnoho „přátel“, ale také našla nové, opravdové. Trvalo pět dlouhých let, než jsem se s novým „JÁ“ smířila. Pět let, než jsem byla schopna jít a říct „Víte já neslyším, musíte mluvit nahlas, zřetelně, pomalu, anebo použít papír a tužku“ – ano pět let, než jsem byla schopna přiznat sama sobě, ale i okolí, že prostě a jasně neslyším, nerozumím a potřebuji speciální přístup. Smíření bylo na tom všem nejtěžší. Ani rodina, ani kamarádi nebo ten nejlepší doktor Vám s tím nepomůžou. Je to jen o Vás ve Vaší hlavě, Vaše přesvědčení, VY.

Z nejhoršího venku
Největší obrat k lepšímu, nezačal paradoxně příliš šťastně. Rozchod s mou první velkou láskou, mi přinesl mnoho smutku, ale zároveň mnoho sil! Byla jsem sama, už nebyla možnost se za někoho schovávat. Musela jsem se naučit žít, bez neustále pomoci přítele a smířit se sama se sebou. Začátky byly těžké, ale stálo to za to.

Všechno zlé, k něčemu dobré
Ztráta sluchu mi otevřela mnoho nových obzorů. Poznala jsem nové přátele, seznámila se s komunitou neslyšících a problematikou tlumočení. Díky ztrátě sluchu jsem se bez rozptylování mohla plně věnovat učení, získat magisterský titul v poměrně těžkém oboru (Mikrobiologie a biotechnologie). Najít pravou lásku, která mě miluje se vším, i s mým „Cooos říkal?“ a přivést na svět tu nejúžasnější bytost – Anežku. Ztráta sluchu mi pomohla více si vážit lidí, podávat pomocnou ruku komukoliv kdo ji potřebuje a hlavně, hlavně! Jsem vyměnila pýchu za pokoru! Jsem lepším člověkem. Vždy je co zlepšovat, ale konečně jsem na správné cestě, na cestě lásky, pokory a porozumění.

Svíčky
Jedna z mála mých vlastností, která se od ztráty sluchu vůbec nezměnila je hyperaktivita, workoholismus, aktivita, každý tomu říká jinak. Musím neustále něco dělat, vymýšlet, tvořit a v nejhorším dokonce i uklízet :D Na mateřské jsem zvládla odstátnicovat. Bylo to sice opravdu náročné, ale jistým způsobem mě ta vytíženost naplňovala. Dva měsíce po státnicích jsme začala být nesvá, a ačkoliv dokáže být mateřství náročné, neměla jsem do čeho píchnout, neměla žádný cíl, žádnou práci. A voilá svíčky byly na světě. Výroba svíček ovšem sahá trochu více do minulosti. První svíčky jsem tvořila již na Vánoce 2017, ještě dnes si pamatuji jejich design – směs přírodních vosků, vonné oleje a zdobení jutovým provázkem.

Dobročinnost
Myslím, že už víte, proč jsem si pro dobročinnost vybrala právě neziskovou organizaci Svaz neslyšících a nedoslýchavých ČR a.s. Sluchové postižení je „neviditelné“ a co člověk nevidí, tím se moc nezaobírá. Já osobně jsem se se sbírkou pro sluchové postižené ještě nesetkala (až na ty podvodníky v centru měst, kteří vybírají peníze na „svaz neslyšících“ – ANO, JE TO PODVOD). A na co příspěvek vlastně půjde, jak svaz využívá dotace? Možností je mnoho – vývoj aplikací pro sluchově postižené, zajištění přepisu, tlumočení, zavedení tabletu na úřadech. Svaz neslyšících a nedoslýchavých pomáhá znevýhodněným osobám v jejich osobním i profesním životě, nabízí semináře, poradenství a různé kulturní aktivity.

Dobročinností z prodeje svíček asi svět nespasím, ale doufám, že problematiku sluchově postižených zviditelním a alespoń částečně komunitě neslyšících pomohu.

 „Slepota odděluje člověka od věcí, hluchota od lidi.“ - Helen Kellerová

Kategorie

Dárky > Svíčky

Kde najdete moje zboží

> CVRK Orionka

Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Využitím těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookies.

Souhlasím

Další informace